Ale mróz ! I śnieg!

Sypie i sypie… Żeby chociaż trochę słońca…

Dla tych, którzy mają chandrę, mam lekarstwo:

Ognista energia koloru

Czasami, aby poprawić sobie humor, wystarczy kilka dynamicznych barw w najbliższym otoczeniu.

Za mobilizację, pobudzenie i intensywność pozytywnych emocji odpowiadają przede wszystkim pomarańcze i czerwienie. „Meksykańskie chili” albo „indiańskie lato” korzystnie wpłyną na sprawność umysłu, podniosą kreatywność, a także ciśnienie krwi.
Czytaj dalej: Delikatność i subtelność – fiolety i beże

 

Co nowego w nowym roku?

Witam w nowym roku, niestety z huśtawką temperaturową …

Raz zimno, raz ciepło, coś ta zima nie może się zdecydować – przyjść nie przyjść…

Trudno, w takim razie zastanówmy się co kupowaliśmy do łazienki w zeszłym roku:

Preferencje polskich konsumentów w dziedzinie wyposażenia kuchni i łazienek rozwijają się wraz z rynkiem produktów i zmieniającymi się trendami w zakresie aranżacji wnętrz.

Łazienkowe trendy
Jak pokazują analizy sprzedaży produktów Deante, w ostatnim roku łazienki Polaków coraz chętniej wyposażane były w nowoczesne deszczownie zamiast wcześniej wybieranych paneli natryskowych. Moda ta, która zaczęła się jeszcze w 2011 roku, w ostatnich miesiącach była jednym z najwyraźniej dostrzegalnych trendów aranżacyjnych.

Coraz chętniej sięgamy również po natryskowe systemy podtynkowe, w których instalacja doprowadzająca wodę i bateria ukryte są w ścianie, na której powierzchni widoczne pozostają jedynie istotne i eleganckie elementy, jak wylewki, głowice i pokrętła regulacji strumienia wody. Pomimo rosnącej popularności podobnych rozwiązań nadal decyduje się na nie stosunkowo wąskie grono klientów, co wynikać może z niewystarczającej wiedzy na ich temat i silnego przywiązania do bardziej klasycznych rozwiązań.

Czytaj dalej: Coraz odważniejsza kuchnia

Możemy też zająć się konkretną pracą i wymalować sobie lamperię, stosując nowy, ciekawy sposób:

Lamperie wykonane farbą olejną doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ważne jest dobre zabezpieczenie ścian przed zabrudzeniami, jak również i estetyczny wygląd. Z powodzeniem można je więc stosować np. w korytarzach i na klatkach schodowych, a także w kuchniach lub łazienkach. Są także doskonałym rozwiązaniem dla placówek medycznych, szkół, przedszkoli oraz innych obiektów publicznych.

Z upływem czasu lamperia olejna traci jednak swój blask – pojawiają się na niej drobne uszkodzenia, a kolory płowieją. Oczywiście starą powłokę można usunąć, ale jest to proces trudny i bardzo żmudny, gdyż farby olejne mocno związują się z podłożem. Z kolei decydując się na ponowne pomalowanie ścian farbą ftalową, musimy być świadomi, że jej przykry zapach może unosić się nawet przez kilka tygodni.

Zamiast pozbywać się zniszczonej lamperii lepiej poddać ją gruntownej renowacji, wykorzystując w tym celu specjalny system Eko Lamperia marki Malfarb. Po jego zastosowaniu uzyskamy zupełnie nową, ekologiczną powłokę, stanowiącą idealne połączenie pomiędzy matową ścianą i elegancką lamperią o delikatnym połysku.
Co więcej, system można zastosować także na powierzchnie pomalowane wcześniej jedynie farbą emulsyjną – dzięki Eko Lamperii nie tylko zabezpieczymy powierzchnię ścian, ale także poprawimy ich wygląd.

Czytaj dalej: Składniki systemu renowacji

Miłego malowania!

 

 

I święta nie wszędzie były białe…

Mamy już nowy rok, za nami też święta w niezbyt zimowej oprawie. Budowlańcy się cieszą, bo w taką pogodę można prowadzić wiele prac. My – zwykli zjadacze chleba – też możemy zabrać się do pracy, np. znaleźć miejsce dla telewizora, który Mikołaj położył nam pod choinką:

W przeciętnym polskim domu zmiana telewizora zazwyczaj oznacza przejście ze starego typu odbiornika kineskopowego na produkowane obecnie telewizory plazmowe, LCD bądź LED. Ponieważ nowoczesne telewizory mają znacznie większą przekątną ekranu i są nieporównanie płytsze, zmiana taka wiąże się najczęściej z poszukiwaniem pomysłu na nową aranżację wnętrza.

Telewizor można powiesić na ścianie, umieścić w specjalnie zamykanej szafce lub nawet zamaskować przesuwną ścianą. Najczęściej jednak decydujemy się na kupno odpowiednich mebli RTV. Jak właściwie dobrać elementy wyposażenia salonu, aby dobrze spełniały swoją funkcję i nie zaburzały estetyki naszego domu?
szafka na telewizor

 

Najpierw należy zastanowić się, w jakim stylu urządzony jest nasz pokój dzienny. W salonach w stylu tradycyjnym sprawdzą się szafki RTV z kolekcji Merano HM Helvetia Meble o prostych bryłach, wykończone giętymi frontami. Łuki nadają wnętrzom bardziej przytulnego charakteru, a dzięki różnym dostępnym rozmiarom szafek coś dla siebie znajdą posiadacze standardowych, jak i bardzo dużych odbiorników telewizyjnych.

(http://wwww.budnews.tv/pl/212,77,1703,wybierz_meble_dla_telewizora.html )

A jeśli męczy nas zimowa chandra – wszak szaroburo za oknem – może ocieplić wnętrze mocnym kolorem?

Pomarańczowy: energia w czystej postaci

Zimą każdy sposób na poprawę nastroju jest na wagę złota. Krótkie dni, mało słońca i długie wieczory  sprawiają, że dopada nas sezonowa chandra.

Powszechnie wiadomo, że ciepłe, nasycone kolory działają pobudzająco. W celu ożywienia przestrzeni najczęściej sięgamy po czerwień, różne odcienie żółtego i pomarańczowego. Każda z tych barw ma jednak trochę inny wpływ na nasze samopoczucie. Zimą najlepiej sprawdza się pomarańczowy, który buduje nasze poczucie komfortu fizycznego sprawiając, że w jego otoczeniu czujemy ciepło i bezpiecznie.

energia pomarańczowego koloru

Dlaczego pomarańczowy to najlepszy wybór?  - czytaj dalej

Wszystkim Czytelnikom życzę szczęśliwego Nowego Roku!

 

Czy święta będą białe?

To pytanie zawsze pojawia się przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Ale odpowiedź poznamy dopiero za tydzień.

Tymczasem: Wybierzmy dębową podłogę

W ofercie firmy Chapel Parket Polska można znaleźć deski np. patynowane, postarzane lub opalane i pomalowane farbami lateksowymi. Deski te swoją funkcjonalnością nie odbiegają od pozostałych podłóg Chapel Parket, są przy tym znakomitą propozycją dla osób szukających ciekawych rozwiązań kolorystycznych.

Wyraziste barwy
Dla osób, które oczekują, że posadzka będzie zdecydowanym elementem dekoracyjnym pomieszczenia, firma Chapel Parket Polska przygotowała serię Color Line. Kolekcja ta składa się z desek w siedmiu soczystych, przyciągających wzrok kolorach. Ich barwa jest efektem unikalnej metody obróbki. Połączenie procesu opalania desek z malowaniem specjalną farbą lateksową tworzy na deskach specyficzną mozaikę kolorystyczną. Drewno jest zabezpieczone olejem woskowym wzbogaconym o związki krzemu. Zastosowanie tej substancji zwiększa nie tylko trwałość koloru, lecz także twardość drewna i poprawia jego odporność na ścieranie.

podłogi opalane

Dębowe podłogi z serii Color Line mogą być montowane zarówno w obiektach użyteczności publicznej (sklepy, butiki, restauracje), jak i we wnętrzach prywatnych. Rodzice, którzy planują zakup barwnych desek do pokoju dziecka, mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich pociech. Olej stosowany w procesie produkcji podłóg Chapel Parket jest w pełni bezpieczny, substancja ta spełnia normy DIN, jest ponadto zgodna z europejską normą EN71 dotyczącą zabawek z drewna.
Deski z serii Color Line mają 20 mm grubości oraz 140 mm szerokości. Elementy mają od 1200 do 2500 mm długości.

Zima już przyszła…

zawsze mam problem z wyborem  koloru ścian, zazwyczaj kończy się na spokojnej barwie, takiej samej na wszystkich ścianach. A może jednak trzeba trochę poszaleć i wprowadzić zmiany:

Jak szybko i tanio ozdobić ściany

Jednobarwne ściany to najczęstszy wybór osób malujących mieszkanie. Kolorowa szachownica wymalowana na ścianie ożywi niejedno wnętrze. Wystarczy taśma malarska, kolorowe farby – najlepiej emulsje lateksowe, pędzle i trochę cierpliwości, by starannie wyznaczyć pola szachownicy.

Do przeprowadzenia barwnych zmian potrzebujemy dobrej farby emulsyjnej (najlepiej w kilku kolorach) oraz małych i średnich pędzli. Z pewnością przyda się także ołówek, taśma malarska oraz folia lub gazety do zabezpieczenia podłogi. W przypadku farby najlepiej zdecydować się na wysokiej klasy emulsję lateksową. Farby te są odporne na ścieranie oraz zabrudzenia, a także bardzo wydajne. Palety barw emulsji lateksowych są dość bogate, co na pewno ułatwi wykonanie ciekawych wzorów na ścianie i dopasowanie ich do kolorystyki wnętrza.

Jak szybko i tanio ozdobić ściany

Pracę rozpoczynamy od podzielenia wybranego fragmentu ściany na prostokątne pola o zbliżonych wymiarach (w tym celu możemy sięgnąć po długą linijkę, składaną miarkę lub laser krzyżowy). Powstałą siatkę pokrywamy taśmą malarską tak, by brzegi siatki stykały się narysowanymi liniami.

Co robić dalej? Zajrzyjcie tutaj: Jak szybko i tanio ozdobić ściany

A jeśli wolicie ciemne ściany i ciekawe kamienne efekty, to wykorzystajcie specjalną masę:

Ciekawym sposobem na wykończenie ścian może być zastosowanie dekoracyjna powłoka, która stworzy efekt „stucco” lub „marmur”. Nanoszenie powłoki Sigmulto Stucco jest stosunkowo wymagającym zadaniem. Aby efekt końcowy był szykowny i profesjonalny należy kierować się określonymi wskazówkami.

Zalety powłoki dekoracyjnej
Ściany i sufity wykończone powłoką dekoracyjną doskonale spisują się w restauracjach, hotelach, sklepach, biurach i innych reprezentacyjnych obiektach. Sigmulto Stucco marki Dekoral to materiał zdobniczy stosowany najczęściej we wnętrzach budynków. Dzięki jego właściwościom można uzyskać wiele efektów aranżacyjnych – imitujących nieregularnie pofałdowane ściany lub błyszczący w świetle sufit. Powłoka dekoracyjna doskonale komponuje się z wieloma aranżacjami wystroju. Ciekawe rozwiązanie estetyczne znacznie ułatwia szeroki wybór kolorów. Produkt można zastosować w określonej części pomieszczeń np. na cokołach lub na suficie nad żyrandolem. Powierzchnia po zawoskowaniu i wypolerowaniu nabiera połysku, co dodatkowo podnosi jej walory estetyczne.

Masy do dekoracji ścian

Przyjemne dekorowanie
Nanoszenie powłoki Sigmulto Stucco jest stosunkowo wymagającym zadaniem. Aby efekt końcowy był szykowny i profesjonalny należy kierować się określonymi wskazówkami. Do pokrycia przeznaczonej do dekorowania powierzchni warto użyć specjalnego narzędzia. W tym przypadku można zastosować np. Pacę do Stuccomarki Dekoral Gold wykonaną z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Powierzchnia przeznaczona do nakładania powłoki powinna być czysta, sucha i odpylona. Pozostałości po farbach klejonych dokładnie usuwamy, a miejsca pomalowane farbą emulsyjną odtłuszczamy za pomocą wody z dodatkiem detergentów. Jeżeli występują pęknięcia podłoża, trzeba je wyrównać.

Co dalej – przeczytajcie tu: Jak oryginalnie wykańczać ściany?

 

Murowany sukces

Zawsze bardziej podobały mi się elewacje klinkierowe niż otynkowane. Ważne, żeby ktoś ją dobrze zrobił, bo nie ma to jak kiepskie wykonanie:

Murowany sukces

Jak wykonać elewację z klinkieru, żeby była trwała, estetyczna i pozbawiona białych wykwitów? To trudne zadanie murarskie, wymagające czasu, staranności oraz dużej wiedzy, ale efekt jest tego warty.

Na efekt, jaki uzyskamy po wymurowaniu, pracuje się jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek pra.c. Przede wszystkim, cegły na placu budowy należy zabezpieczyć przed wilgocią, ponieważ jeśli klinkier zamoknie, zaprawa może źle wiązać, a na elewacji mogą powstawać wykwity (białe zacieki). Aby tego uniknąć, cegły należy  nakryć od góry folią budowlaną oraz umieścić na podłożu nie pozwalającym na przedostanie się wody od strony gruntu. Palety trzeba rozładowywać ostrożnie, by nie uszkodzić materiału. Po starannym przygotowaniu miejsca budowy można zacząć prace murarskie. W miarę możliwości należy je prowadzić w suche, ciepłe dni, podobnie jak w przypadku nakładania tynku zewnętrznego.

Zaczynamy murowanie od narożników
Murowanie elewacji rozpoczyna się od narożników. – Naroża należy ułożyć schodkowo na wysokość około 5 warstw, dokładnie poziomując cegły. Po wykonaniu dwóch narożników w tej samej płaszczyźnie, można przystąpić do murowania przestrzeni między nimi. Najpierw trzeba właściwie umieścić pas uszczelniający. Następnie, murując na folii pierwszą warstwę cegieł należy co drugą – trzecią fugę pionową pozostawić pustą (otwartą), aby umożliwić wentylację szczeliny powietrznej i pozostałych warstw ściany trójwarstwowej. Ponadto, w trakcie murowania w obszarze cokołu powinno się wykonać tak zwaną izolację typu Z. Jest to ułożona w formie litery Z papa bitumiczna lub odpowiednia folia z tworzywa sztucznego, o grubości co najmniej 1,2 mm. Leży ona górną częścią w ścianie konstrukcyjnej, a dolną w murze z cegły klinkierowej. Folia powinna być poprowadzona po zewnętrznej stronie ściany konstrukcyjnej, na długości co najmniej 150 mm do 300 mm nad gruntem, w górę.

Mieszanie cegieł
Podczas murowania elewacji z cegieł klinkierowych bardzo ważne jest mieszanie cegieł z różnych palet. Dlaczego? Cegła jest produktem naturalnym i jej barwa zależy od składu mineralnego gliny, a ta ma różne odcienie w zależności od warstwy złoża.

dalej poczytaj na:

http://budnews.tv/pl/269,268,1631,0,1,murowany_sukces.html

 

A może zabrać się za podłogę?

Chociaż do Świąt już niedaleko, może się zabierzemy do odnowienia podłogi …

Tu opisują jak to zrobić: http://wwww.budnews.tv/pl/219,37,1628,podloga_jak_nowa.html

Do wykonania podłogi wybiera się z reguły te najtwardsze gatunki drewna Jednak nawet to nie chroni posadzek drewnianych przed większymi uszkodzeniami. Powstające rysy lub głębsze szczeliny należy prawidłowo zaszpachlować podczas renowacji.

Zarówno nowe podłogi drewniane, które ulegają naturalnemu zużyciu, jak i te, które np. nabyliśmy w ramach zakupu wcześniej użytkowanej nieruchomości, należy co pewien czas gruntowanie odrestaurować. Okres ich przydatności jest uwarunkowany głównie jakością materiału, z którego zostały wykonane, natężeniem eksploatacji oraz sposobem w jaki są zabezpieczone i pielęgnowane. W sytuacjach, kiedy pojawiają się większe rysy i szczeliny, odnowienie podłogi to nie tylko jej cyklinowanie oraz pokrycie lakierem powierzchniowym. To również umiejętne i precyzyjne szpachlowanie znaczących ubytków. Jeżeli uszkodzenia są głębokie, to po zeszlifowaniu górnej warstwy niezbędne jest zastosowanie wypełniacza do szczelin.

 


 

Szpachlowanie podłogi drewnianej
Szpachla parkieciarska pozwala na uzupełnianie szczelin do szerokości 2 mm. Produkt umożliwia redukcję ubytków, co jest szczególnie istotne w późniejszych fazach renowacji. Dzięki zastosowaniu preparatu drewno nie tylko zyska jednolitą powierzchnię, ale również nie będzie dochodziło do sklejania kantów podczas nakładania nowych warstw lakieru. Wyrównanie podłoża jest także ważne dla otrzymania zadowalającego efektu kolorystycznego. Drewniana podłoga podczas szpachlowania zostanie pozbawiona uszkodzeń i rys, co sprawi, że lakier będzie się układał równomiernie i stworzy gładką, wytrzymałą powłokę.

Przed szpachlowaniem należy dokładnie oczyścić podłoże. Najważniejsze jest usunięcie wszelkich pozostałości starych warstw ochronnych i pielęgnacyjnych jak np. wosk lub silikon. Wypełniacz do szczelin jest przeznaczony do łączenia z pyłem drzewnym pochodzącym z ostatniego cyklinowania. Chodzi o to, aby masa wypełniająca była identycznego koloru co drewno, na której jest stosowana. Tak przygotowaną mieszankę rozprowadza się po całej powierzchni podłogi. W przypadku większych szczelin, czynność trzeba powtórzyć do 3 razy. Zaszpachlowane podłoże potrzebuje ok. 3-4 godz., aby wyschnąć. Po przeszlifowaniu jest gotowe do prac lakierniczych.

Co z Rodziną na Swoim?

Oj, zapracowany ten Budowlaniec…

Ale już jestem. Oglądam, czytam i zdaje się, że nie załapię się już na żaden program dopłat do kredytów, ani Rodzina na swoim, bo:

http://www.budnews.tv/pl/209,3,1488,schylek_rodziny_na_swoim.html

„Wnioski na preferencyjne kredyty w ramach „Rodziny na swoim” można składać tylko do końca 2012 roku. Jedną z propozycji mających zastąpić program są dopłaty do kredytów hipotecznych na nieruchomości, które spełniają określone standardy energooszczędności. Opory nabywców wciąż budzi cena takich rozwiązań. Koszty budowy energooszczędnego domu nie muszą być jednak duże.”

ani Mieszkanie dla Młodych:

http://www.budnews.tv/pl/209,9,1590,ulatwienia_dla_mlodych_na_nowo.html

„Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak przedstawił koncepcję nowego programu, wspierającego młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania w trakcie konferencji prasowej po II expose Premiera Donalda Tuska w połowie października br. Program „Mieszkanie dla Młodych” jest kierowany do młodych ludzi: małżeństw i osób samotnych (singli), do 35. roku życia i ma wesprzeć ich w zakupie pierwszego własnego mieszkania.

Finansowe wsparcie
Pomoc ma polegać na otrzymaniu 10% wartości odtworzeniowej do 50 m2 powierzchni mieszkania na pokrycie wkładu własnego przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania. W sytuacji braku zdolności kredytowej do umowy kredytowej mogą przystąpić najbliżsi krewni beneficjenta. Finansowym wsparciem objęte będzie nabycie mieszkania na rynku pierwotnym, które będzie spełniać określone kryteria, m.in. powierzchniowe – jego wielkość nie może przekroczyć 75 m2, oraz cenowe – cena 1 m2 powierzchni użytkowej nie będzie mogła przekroczyć wysokości średniej dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Dodatkowe dofinansowanie
Dodatkowym atutem planowanego rozwiązania jest jego prorodzinny charakter. W przypadku posiadania dziecka w momencie zakupu mieszkania wsparcie, o którym mowa powyżej, będzie wynosiło 15%. Jeżeli w rodzinie beneficjenta w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się trzecie (lub kolejne) dziecko, będzie mógł się ubiegać o dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5%.”

bo mam za dużo lat, a i dzieci wystarczająco dużo i więcej nie zamierzam i prorodzinnie nie skorzystam. a może by tak dofinansować podręczniki, obniżyć vat na ubrania, książki – marzenie ściętej głowy.

Póki co biorę się za mały remont kuchni, więc może podsunę mężowi parę rad:

http://www.budnews.tv/pl/219,35,1559,0,1,wszedzie_da_sie_przykleic.html

Płytki na karton-gips
W przypadku nierównych ścian, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Można je przyklejać bezpośrednio do muru lub montować na ruszcie. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (np. w łazienkach lub kuchniach) powinniśmy stosować zielone płyty gipsowo-kartonowe, ponieważ ten rodzaj materiału jest dodatkowo zabezpieczony przed wilgocią. Ponadto, w mokrych strefach tego typu pomieszczeń (wokół umywalki, wanny czy brodzika), należy dodatkowo zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. Można to zrobić za pomocą uszczelniającej folii w płynie (np. Atlas Woder E) oraz taśm i narożników uszczelniających. Płyty g-k mogą ulegać odkształceniom w trakcie użytkowania. By uniknąć problemów z tym związanych, do mocowania płytek należy używać odkształcalnych zapraw klejących, np. kleju Atlas Plus. Podstawą sukcesu jest jednak odpowiednio sztywne zamocowanie płyt do podłoża, tak by zminimalizować możliwość ich odkształcania się.

Płytki na farbie emulsyjnej
W tym przypadku musimy odpowiednio przygotować podłoże. Jeśli na naszej ścianie położono gładź, a następnie pomalowano ją farbą emulsyjną, niestety należy obydwie te warstwy usunąć – taka ściana nie da odpowiedniej przyczepności płytkom. Kolejny krok to zagruntowanie ściany. W tym celu należy użyć emulsji gruntującej (np. Atlas Uni-Grunt). Jeszcze tylko wyrównanie podłoża (jeśli ściana będzie tego wymagać) i można przyklejać płytki.

Płytki na starych płytkach PCV
Fachowcy nie zalecają przyklejania płytek na takie tworzywa. Co prawda rynek oferuje specjalistyczne kleje na trudne podłoża, jednak problem stanowi stopień przyczepności do podłoża płytek PCV. Dlatego zdecydowanie lepiej podjąć wysiłek i usunąć stare płytki, a po ich oderwaniu mechanicznie usunąć pozostałości po kleju. Jeżeli zauważymy, że podłoże pod płytkami jest dość chłonne, warto zastosować emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt i ograniczyć wchłanianie wilgoci. Jeśli nie udało się w całości usunąć kleju, podłoże należy pokryć podkładem Atlas Grunto-Plast.

No to, do roboty…

Czy na wiosnę będzie powódź?

Pada śnieg, narazie nie jest go znowu tak dużo. W końcu jeszcze mamy jesień. Ale jeśli zima będzie śnieżna i mroźna, to czy znów nie będzie powtórki z rozrywki i będziemy ratować powodzian. Przeczytałam na budnewsie, że: „Mimo ogromnych szkód, jakie się z tym wiążą i wielu dramatycznych doświadczeń osób mieszkających w domach lub osiedlach wybudowanych na terenach zalewowych, wciąż nie ma specjalnych przeszkód w prawie, które uniemożliwiałyby stawianie budynków w miejscach zagrożonych powodzią.”

No cóż, jak zwykle…ale jest światełko w tym tunelu, bo dalej czytam: „za dwa lata, każdy będzie mógł sam sprawdzić, czy kupuje działkę lub mieszkanie na terenie zagrożonym powodzią. Trwają prace nad specjalnym elektronicznym systemem, który będzie dostępny w internecie”.

Nareszcie, tylko to pewnie trochę potrwa, zanim ludzie zrozumieją, że nie warto wyrzucać pieniędzy dosłownie w błoto, które ich potem zaleje w czasie powodzi. Bo po co budować się na terenach zalewowych. Może wreszcie przed kupnem działki, będzie można sprawdzić, czy na własne życzenie nie zatopimy dorobku życia…

Czas przygotować się do zimy!

Oj, robi się zimno…

Zapowiadają śnieg. Cóż, chyba nawet zapracowani budowlańcy czują już chłodny oddech zimy na swoich plecach. Przed moim domem jest duża budowa, uwijają się jak mróweczki, żeby skończyć dach przed śnieżycami. Potem nawet mróz nie straszny, zwłaszcza że na rynku dużo już „zimowych” domieszek, dodatków, pianek i innych produktów, które ułatwią im życie.

Na drugim końcu naszego osiedla już tynkują. Jest już chłodniej, kto wie może przy tynkowaniu korzystają np. z dodatku, o którym piszą na http://wwww.budnews.tv/pl/0,1,1503,zima_nam_nie_straszna.html , dlatego spokojnie sobie wykańczają elewacje, póki temperatura nie spada poniżej zera.

Póki co, jeśli macie dom sprawdźcie dach, zanim go śnieg zasypie. Może się okazać, że pracy jest sporo – zerknijcie: http://wwww.budnews.tv/pl/217,20,1511,sprawdzamy_dach_przed_zima.html

A może ta zima nie będzie taka śnieżna… Chociaż…byłoby trochę szkoda, bo zimowe widoki są przecież piękne!