Jak myślicie energooszczędne budownictwo opłaca się ?

Ja o budownictwie energooszczędny przeczytałem oto taką informacje na budnews: Wprowadzenie do polskiego prawa unijnych dyrektyw dotyczących energooszczędności budynków przyczynia się do wzrostu zainteresowania budownictwem charakteryzującym się małym zapotrzebowaniem na energię. Ma to szczególne znaczenie w dobie wzrastających kosztów utrzymania.

Podwyżki cen węgla, oleju opałowego, energii elektrycznej czy gazu zwiększają koszty utrzymania domów i mieszkań. W krajach Unii Europejskiej wykorzystanie energii w budynkach kształtuje się obecnie na poziomie około 40 % jej całkowitego zużycia, z czego większość przeznacza się na ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Wzrost cen energii może doprowadzić do trudności finansowych. Firmy budowlane, deweloperzy czy pracownie projektowe wychodzą naprzeciw potrzebom rynku i proponują rozwiązania energooszczędne, mające w Polsce przed sobą ogromną przyszłość i które od lat sprawdzają się w niektórych państwach europejskich.

- Mieszkańcy krajów skandynawskich od dawna przywiązują ogromną wagę do obniżania kosztów energii. Inwestują w technologie i materiały o doskonałych parametrach energooszczędnych, pozwalające uniknąć ciągłych poprawek, wymianę nieefektywnych instalacji czy chociażby dokładanie kolejnych warstw izolacji cieplnej. – mówi mówi Sylwester Jankowski, Prezes Zarządu Tektum Polska, firmy stawiającej domy w technologii skandynawskiej. – Dom od samego początku ma przynieść właścicielowi jak najwięcej korzyści. Komfort cieplno-akustyczny zapewniający doskonałe samopoczucie oraz oszczędności w wydatkach na energię – to główne elementy, które przejawiają za budową domów szkieletowych. – dodaje Jankowski…..” więcej

Oszczędzaj na zimę

Zbliżają się chłodne dni, dlatego warto zastanowić się nad oszczędnościami. Najwięcej budżetu zimą mogą pochłonąć wydatki związane z ogrzewaniem. Oto kilka porad, które podaje się na stronie Budnews.tv, jak sobie radzić: „Jak sprawić, żeby ogrzewanie nie kosztowało fortuny? Piotr Polachowski, ekspert Instal-Projekt zdradza kilka trików, które pomogą nam w prosty sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Podstawowa zasada: maksymalnie ograniczamy straty energii i rozsądnie gospodarujemy wytwarzanym ciepłem. Jak to wygląda w praktyce i co możemy zrobić, żeby wprowadzić plan oszczędzania na ogrzewaniu w czyn? Oto kilka sposobów, które można z powodzeniem zastosować samemu.

Łatwy dostęp

Podstawowym błędem w ekonomicznym gospodarowaniu energią jest zasłanianie grzejników. Meble, zasłony i firanki sprawią, że ciepło emitowane przez grzejniki będzie krążyło między oknem a kaloryferem, zamiast ogrzewać pokój. Ważna wskazówka dla tych, którzy nie lubią sprzątać w zakamarkach – grzejniki, na których znajduje się kurz, grzeją gorzej, przez co rośnie zużycie energii.

Złap ciepło

Grzejniki montowane są najczęściej na ścianie w odległości ok. 8-10 cm, dlatego część emitowanej energii jest absorbowana przez powierzchnię, na której są zamocowane. Ciekawym pomysłem jest użycie specjalnej, magnetycznej folii izolacyjnej odbijającej ciepło. To rozwiązanie sprawi, że ciepło wytwarzane przez grzejnik trafi do obiegu i będzie ogrzewało pokój, a nie ścianę.

Kontroluj temperaturę

Optymalnie nie znaczy za ciepło. Lubimy się dogrzewać, ale należy zdawać sobie sprawę, że w sypialni powinniśmy utrzymywać temperaturę na poziomie 16-18 stopni C. Najcieplejszym pomieszczeniem powinna być łazienka, w której potrzebujemy 22-24 stopni, żeby czuć się komfortowo. W pokoju dziennym, gdzie wspólnie spędzamy większość czasu, temperatura pozwalająca nam nie odczuwać nieprzyjemnego chłodu to 20-22 stopnie. „Stała kontrola ogrzewania pomieszczeń jest możliwa dzięki regulacji zaworów termostatycznych na grzejnikach. Nowoczesna technologia pozwala płynnie zmniejszać, bądź zwiększać temperaturę w zależności od potrzeb w zakresie od 0-28 stopni. Czujnik cieczowy w głowicy będzie utrzymywał zaprogramowaną temperaturę w pomieszczeniu i odpowiednio regulował zużycie energii za nas” – o rozsądnym ogrzewaniu mieszkania i możliwościach termostatów mówi Piotr Polachowski. Należy również pamiętać, że pora nocna to idealny czas na oszczędności: nieduże obniżenie temperatury na czas snu może przynieść oszczędności od 5% do 15%.

Okno pomoże zaoszczędzić

W dzień należy odsłonić okna, by słońce w naturalny sposób podniosło temperaturę w pomieszczeniach. Zasłonięcie na noc, najlepiej zasłonami tekstylnymi, pomoże zmniejszyć straty ciepła. Należy jednak pamiętać, aby i w tym przypadku nie zasłaniać grzejnika.

Ekonomiczne zarządzanie energią opiera się na prostej zasadzie: minimalizujemy straty i maksymalizujemy wykorzystanie emitowanej energii. Przed jesienią zróbmy nieduże przemeblowanie i upewnijmy się, że grzejniki są odkurzone, odsłonięte, a termostaty ustawione na odpowiedni program. Drobna zmiana i na wiosnę może nas czekać miła niespodzianka.”

Witaj, świecie!

Bob Budowniczy radzi jak budować oszczędnie. „Polskie i zagraniczne media rozpisują się na temat złej koniunktury gospodarczej, która dotyka kraje Europy zachodniej i lada dzień uderzyć ma w Polskę. Czy rozpoczynanie budowy w tym niepewnym okresie to dobry pomysł? Czy kryzys może stać się naszym sprzymierzeńcem w budowie wymarzonego domu? Na co zwrócić uwagę, aby nie wydać fortuny na utrzymanie już gotowego budynku?

Budowa w obliczu kryzysu

W okresie złej koniunktury gospodarczej firmy starają się dostosować do nowych warunków panujących na wolnym runku. Niektóre z nich, aby obronić się przed spadkami obrotów, podnoszą ceny, inne, natomiast je obniżają, aby zwiększyć sprzedaż. „Rynek materiałów budowlanych uzależniony jest między innymi od cen paliw i kursów walut. Ponieważ znaczna część wysokiej klasy artykułów budowlanych jest produkowana za granicą to słaby złoty może przełożyć się na wzrost cen. Z drugiej strony, prognozy dla branży budowlanej są raczej ostrożne i zakładają stagnację w latach 2012 i 2013, co przełoży się na walkę cenową między producentami. W naszym kraju marże na produktach budowlanych są jedne z niższych w Europie, dlatego nie powinniśmy spodziewać się drastycznych obniżek.” – mówi Ewa Kosmala pełnomocnik Zarządu i manager techniczny w Knauf Insulation. Inaczej może kształtować się sytuacja, jeżeli chodzi o zatrudnianie ekip budowlanych. Duże inwestycje związane z Euro 2012 niebawem się zakończą, dlatego można się spodziewać, że na rynku będzie więcej rąk do pracy co pociągnie za sobą spadek cen.

„Jedną z barier w rozpoczęciu inwestycji może być dostęp do finansowania. Nie każdego stać na wyłożenie środków z własnej kieszeni. Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z propozycji instytucji finansowych. Mimo, że bardzo dokładnie przyglądają się one potencjalnym kredytobiorcom, uzyskanie kredytu wcale nie musi być trudne. Jest to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników takich jak udział własny czy wysokość osiąganych dochodów. Przed zaciągnięciem kredytu warto również skrupulatnie określić koszty naszej inwestycji. Gdy pod koniec budowy zabraknie nam pieniędzy, to może się okazać, że nie mamy ich skąd pozyskać. Warto zatem lekko przeszacować niż nie doszacować naszą inwestycję” – mówi Łukasz Molenda, dyrektor ds. kredytów dla ludności Banku Zachodniego WBK.

Podsumowując: Jeżeli dysponujemy kapitałem własnym lub nasze zarobki gwarantują nam otrzymanie kredytu to możemy poważnie zastanowić się nad budową domu i skorzystać z dobrych cen na materiały budowlane i łatwo dostępnej siły roboczej.

Oszczędności w fazie projektu

Planując budowę domu warto już w fazie projektu określić sobie jaka powierzchnia będzie nam potrzebna. Budowa zbyt dużego domu, mimo iż z początku może wydawać się opłacalna kosztowo, przełoży się na wzrost jego utrzymania.” – mówi Jakub Pokorski, Prezes Zarządu firmy DOMFORT. Chcąc budować efektywnie, a nie efektownie warto wybrać jak najprostszą bryłę naszego domu. Obiekty, które posiadają skomplikowaną strukturę są znacznie droższe w budowie. W internecie dostępnych jest wiele gotowych planów w cenie oscylującej w granicach 3.000 zł. Warto wybrać projekt prosty, ale wykorzystujący ekologiczne rozwiązania takie jak np. dobrą izolację termiczną czy pompy ciepła.- dodaje Jakub Pokorski. Domy wykorzystujące ekologiczne rozwiązania są z reguły droższe średnio o 5-10% ale koszty ich eksploatacji są znacznie niższe i na pewno zwrócą się na długo przed planowaną spłatą kredytu. Warto również ograniczyć zmiany w gotowych projektach, gdyż mogą one znacznie podwyższyć jego koszty.

Elementy takie jak duże okna, dachy o wielu połaciach, balkony, wykusze i inne niestandardowe rozwiązania wymagają większych nakładów finansowych, gdyż są bardziej skomplikowane technologicznie i niejednokrotnie muszą być wykonywane na zamówienie. Niestandardowe konstrukcje dachowe i przybudówki podrażają również koszty efektywnej instalacji izolacji termicznej. Z punktu widzenie efektywności energetycznej najbardziej opłacalną konstrukcją jest dom z poddaszem użytkowym o podstawie kwadratu lub prostokąta. Zamknięcie powierzchni na dwóch poziomach (parter i poddasze) sprawia, że ograniczone zostaje zapotrzebowanie na ciepło potrzebne do ogrzania budynku a skośny dach powoduje, że budynek ma mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych co wpływa na zminimalizowanie strat ciepła.

Materiały – tylko dobrej jakości

„Wybierając materiały budowalne nie warto kierować się tylko ceną. Warto zainwestować w produkty lepsze jakościowo, bardziej zaawansowane technologicznie i bardziej ekologiczne – np. wełna mineralna Knauf Insulation w Technologii ECOSE.” – mówi Ewa Kosmala. Budowa domu to inwestycja na całe życie, dlatego oszczędzanie na materiałach budowalnych może odbić się na eksploatacji domu w późniejszym okresie jego użytkowania. Nie warto także oszczędzać na materiałach izolacyjnych. „Przy zaizolowaniu dachu wełną o grubości 15 cm, zmniejszamy straty energii przez dach o 50%, a przy grubości 30 cm nawet o 80%. Jeżeli chodzi o izolację ścian, to zastosowanie wełny mineralnej o grubości 10 cm zmniejszy straty energii o 60% a o grubości 20 cm o ponad 80%.” – dodaje Kosmala. Stosunkowo dużo możemy oszczędzić na materiałach wykończeniowych. W tym segmencie panuje bardzo duża dywersyfikacja i można za rozsądne pieniądze kupić dobrej jakości produkty, które nie mają kluczowego znaczenia dla całej konstrukcji domu.”- jak możemy przeczytać na Budnews.tv